Żółtaczka potransfuzyjna


Zantac ambirix

Żółtaczka potransfuzyjna to inna nazwa wirusowego zapalenia wątroby typu C. Chorobę wywołuje jednoniciowy wirus HCV. Rozpowszechnianie wirusa następuje przede wszystkim w wyniku kontaktu z krwią zakażonego, jak również podczas stosunku płciowego. Największą ilość zakażeń obserwuje się w przypadkach: przetoczenia krwi, w której znajduje się HCV, nieprawidłowej sterylizacji sprzętu medycznego czy kosmetycznego, przypadkowych kontaktów seksualnych, korzystanie z tych samych przedmiotów do higieny intymnej. Wykazano, że wirus nie przenosi się drogą kropelkową.

Ze względu na to, że początki tej choroby są niemal bezobjawowe, choroba wykrywana jest stosunkowo późno. To sprawia, że niejednokrotnie rozwinęła się już postać przewlekła. Jeżeli z czasem pojawią się inne dolegliwości, często nie są one kojarzone z WZW C. Do takich objawów można zaliczyć utratę apetytu, ogólne osłabienie czy nudności. Z czasem może dojść do zażółcenia skóry.

Jeżeli choroba nie ma postaci przewlekłej, czasem mija samoistnie. W pozostałych przypadkach konieczne jest stosowanie odpowiednich leków, przede wszystkim interferonu. Ponadto wskazana jest prawidłowa dieta, z uwzględnieniem lekkostrawnych produktów. Nie wszystkich chorych udaje się jednak wyleczyć.

Choligrip HOT Arixtra

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz