Profilaktyka przeciw żółtaczkom


Żółtaczki to w niektórych krajach dość częste przypadłości. Z tego powodu, opracowano wiele zaleceń, których przestrzeganie może znacznie zmniejszyć zachorowalność. W przypadku WZW A najważniejsze znaczenie ma przestrzeganie właściwych zasad higieny. Każdy powinien profilaktycznie myć ręce. Dotyczy to przede wszystkim korzystania z toalet. Jednakże skuteczniejsze działanie wykazuje szczepionka przeciw tej chorobie. Obecnie produkowane są szczepionki przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W Polsce dostępne są szczepionki, które zawierają nieszkodliwą formę wirusa. Aplikowane są one dożylnie lub domięśniowo.

Wirus HBV jest bardzo odporny na różne środki dezynfekcyjne. Z tego powodu, wskazane jest stosowanie przyrządów jednorazowych, zwłaszcza w przypadku placówek medycznych i w gabinetach kosmetycznych. Podobnie, jak w przypadku WZW A, dostępne są szczepionki przeciw WZW B. Zalecane są one przede wszystkim dzieciom i młodzieży, osobom z upośledzoną funkcją wątroby, osobom, które często zmieniają partnerów seksualnych czy podróżnym, którzy często wyjeżdżają do terenów, na których wirusowe zapalenie wątroby typu B jest chorobą powszechną.

Obecnie nie ma zaleceń, dotyczących profilaktyki przeciw WZW C. Nie opracowano bowiem żadnej, skutecznej szczepionki. W przypadku placówek medycznych, wskazana jest regularna dezynfekcja.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz