Co to jest żółtaczka?


Żółtaczka często nazywana jest chorobą, jednak w praktyce jest ona objawem różnych chorób. Żółtaczka występuje m.in. w różnych typach wirusowego zapalenia wątroby. Jak sama nazwa wskazuje, w żółtaczce pojawia się żółtawe zabarwienie, przede wszystkim twardówek, ale także skóry czy błon śluzowych. Dlaczego powstaje nieprawidłowe zabarwienie?

Czynnikiem odpowiedzialnym za żółtaczkę jest bilirubina, a właściwie nieprawidłowe jej stężenie w organizmie. Zakłada się, że właściwa jej ilość w organizmie, wynosi 1 mg/dl. Nieznaczne przekroczenie tej wartości nazywane jest stanem podżółtaczkowym. Bilirubina powstaje z rozpadu hemoglobiny, która znajduje się głównie w starych erytrocytach.

Przyczyny żółtaczki są zróżnicowane, jednak wyróżnia się kilka jej postaci. Jednym z nich jest żółtaczka przedwątrobowa. Powstaje w wyniku intensywnej hemolizy erytrocytów. Dochodzi do tego poprzez zakażenie różnymi patogenami, uszkodzenie krwinek czerwonych czy w wyniku powiększenia śledziony. Ponadto przyczyną tego rodzaju żółtaczki może być także nieprawidłowa czynność poszczególnych enzymów wątrobowych.

Żółtaczka wewnątrzwątrobowa związana jest z upośledzeniem czynności wątrobowych. Zazwyczaj wykrywana jest u osób, które chorują na marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby lub doszło u nich do infekcji bakteryjnej. Żółtaczka pozawątrobowa jest jednym z głównym objawów kamicy przewodu żółciowego. Najczęściej spowodowana jest poprzez utrudniony lub całkowicie zahamowany przepływ żółci z dróg żółciowych.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz